1# JAKA JEST STRUKTURA CENOWA?

Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób firma graficzna wycenia swoje usługi. Dwie najczęstsze struktury cenowe to stawki godzinowe i ryczałtowe. Oba rodzaje struktur cenowych mają swoje zalety i wady, ale najłatwiej jest zaplanować harmonogramy ryczałtowe, ponieważ pozwalają uniknąć niespodzianek po otrzymaniu faktury.

W BANG STUDIO pracujemy według harmonogramu zryczałtowanej opłaty. Oferujemy nieograniczone koncepcje i zmiany, i kontynuujemy, aż klient będzie w 110 procentach zadowolony. Nasi klienci wiedzą, że nie przestaniemy, dopóki nie osiągniemy projektu, który uwielbiają – projekt, który będzie bezpośrednio odpowiadał ich marce i celom. Nasi klienci wiedzą również, że każda dodatkowa praca, którą wkładamy w projekt, nie oznacza wzrostu ceny.

Wszyscy nasi klienci są równie ważni, a nasza struktura cen odzwierciedla nasze niezrównane zaangażowanie w zadowolenie klientów.

2# JAK WYGLĄDA PROCES PROJEKTOWANIA?

Przed podpisaniem umowy z firmą projektową ważne jest, aby poznać ich proces projektowania. W ten sposób wiesz, czego możesz oczekiwać od zespołu i dowiesz się czego oczekujemy od Ciebie – klienta. Chociaż projektowanie jest procesem twórczym, które wymaga swobodnego myślenia i przepływu pomysłów, chcesz firmy, która w jasny sposób przedstawi swój proces twórczy.

W BANG STUDIO mamy bardzo specyficzny proces, który obejmuje:

 • Kreatywny brief – każdemu klientowi wysyłamy formularz z pytaniami, który pomaga nam zebrać informacje o jego firmie, jego produktach i usługach, jego klientach i preferencjach dotyczących stylu.
 • Odpowiedni zespół – utworzymy wewnętrzny zespół do pracy nad projektem, który obejmuje różne niezbędne osoby. Zespół ten jest wybierany na podstawie informacji zebranych w kreatywnym briefie. Zawsze staramy się dopasowywać zespoły do klientów w oparciu o ich wyjątkowe mocne strony i zdolności.
 • Prezentacja – nasz zespół weźmie ukończony kreatywny brief i wykorzysta go do stworzenia wstępnej prezentacji, która zwykle jest planowana w ciągu 5 dni roboczych od otrzymania kreatywnego briefu.
 • Pierwsza prezentacja – prowadzący projekt prześle klientowi od dwóch do pięciu koncepcji projektowych w dniu zaplanowanej prezentacji. Klient może przejrzeć te koncepcje, a następnie przekazać opinię. Prezentacje te mogą być prowadzone przez e-mail, telefon lub Skype w zależności od preferencji i harmonogramu klienta.
 • Doprecyzowywanie – na podstawie opinii klienta zespół dokona przeglądu i dopracuje projekt w oparciu o wybraną koncepcję. Po zakończeniu korekty zostaną ponownie przesłane do przeglądu.
 • Poprawki – BANG STUDIO zawsze oferuje współpracę z każdym klientem, dopóki nie będzie w 110% zadowolony z projektu. Proces przesyłania opinii jest zakończony dopiero po zatwierdzeniu projektu przez klienta.
 • Zatwierdzenie – gdy klient zatwierdzi projekt, będzie musiał dokonać ostatniej płatności.
 • Przekazanie – po otrzymaniu płatności końcowej BANG STUDIO prześle wszystkie pliki do klienta.

3# JAK DŁUGO TRWA PROCES TWORZENIA?

Jako klient zawsze chcesz wiedzieć, jak długo potrwa projekt. Ważne jest zachowanie elastyczności, ponieważ procesy twórcze mogą czasem trwać dłużej niż oczekiwano lub krócej niż oczekiwano. Jednak firma projektowa powinna być w stanie podać Ci określone ramy czasowe, abyś wiedział, czego się spodziewać.

W BANG STUDIO nasza pierwsza prezentacja jest dostarczana w ciągu 5 dni roboczych od otrzymania przez nas wypełnionego kreatywnego briefu. Dostarczamy wersje każdego dnia i nowe prezentacje (w razie potrzeby) w ciągu 5 dni roboczych. Procesy projektowania mogą się różnić w zależności od tego, jak często klient przekazuje informacje zwrotne na temat naszych projektów i ile wymaga zmian. Chociaż każdy projekt jest wyjątkowy, zwykle ramy czasowe dla naszych projektów wynoszą 15-20 dni. Niektóre mogą trwać dłużej, a inne krócej. Jesteśmy w stałym kontakcie z każdym klientem, aby nie było niespodzianek.

4# CZY NASZE PRACE SĄ AUTORSKIE CZY UŻYWAMY SZABLONÓW?

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, czy firma projektowa tworzy unikalne projekty, czy też współpracuje z szablonami. Praca z szablonami nie jest tworzona specjalnie dla klienta. Jest to ogólna koncepcja, którą każdy może kupić. Zaletą pracy szablonów jest to, że jest ona wyjątkowo niedroga. Ostatecznie jednak dzielisz koncepcję projektową z innymi firmami – być może nawet konkurentem, a praca ta może nie odzwierciedlać przesłania Twojej marki.

Z kolei niestandardowe prace projektowe są tworzone od zera przez zespół artystów i projektantów, którzy poświęcają czas na badanie marki, przekazu i celów klienta. Niestandardowy projekt pozwala na swobodny przepływ procesu twórczego i zapewnia, że przesłanie marki klienta będzie dobrze wybrzmiała. Projektanci zazwyczaj opracowują kilka koncepcji na podstawie dokumentu zwanego kreatywnym briefem. Zespół prześle następnie od dwóch do pięciu całkowicie unikalnych projektów do wyboru przez klienta.

5# JAKIEGO RODZAJU INFORMACJI POTRZEBUJEMY? 

Uważaj na wszelkie firmy projektowe, które twierdzą, że nie wymagają Twojego wkładu w projekt. Logo i prace projektowe nie mogą być skutecznie tworzone bez udziału klienta. BANG STUDIO będzie wymagało podstawowych informacji o firmie i danych kontaktowych od każdego klienta. Poprosimy również o referencje i wskazówki dotyczące stylu oraz poprosimy każdego klienta o wypełnienie niektórych informacji w kreatywnym briefie. Krótki brief jest bardzo prosty, a my dostarczamy przykłady i materiały pomocnicze, aby pomóc każdemu klientowi wypełnić formularz tak szczegółowo, jak to możliwe.

Informacje te pomogą nam zrozumieć firmę i jej cele, obsługiwanych klientów itp. Im więcej informacji o Twojej firmie uzyskamy tym lepiej. Aby tworzyć projekty, które są zgodne z celami i markami Naszych klientów, musimy współpracować ze sobą.

6# JAK WYGLĄDA PROCES REALIZACJI VIDEO? 

Mając na uwadze potrzeby naszych Klientów oraz znając najnowsze trendy panujące na rynku przedstawiamy na pierwszym etapie koncept filmu, a następnie razem z Waszym udziałem nadajemy mu finalny kształt. Dobieramy takie środki artystyczne i produkcyjne, aby wyjść na przeciw wszelkim oczekiwaniom. Na podstawie finalnego scenariusza ustalamy harmonogram prac, w tym ilość dni zdjęciowych oraz montażowych. W zależności od potrzeb angażujemy również aktorów i statystów, wynajmujemy studio, określamy lokalizacje nagrań. Nagrywamy a następnie materiał montujemy i poddajemy procesowi postprodukcji. Zajmujemy się korekcją barwną oraz dobieramy podkład muzyczny odpowiedni do charakteru filmu, a wedle życzenia wzbogacamy materiał o dodatkowe elementy jak: grafiki, animacje, komentarz lektorski. Wraz z filmem przekazujemy Państwu pełnię praw.

7# ILE CZASU ZAJMUJĄ POSZCZEGÓLNE ETAPY PRODUKCJI FILMOWEJ?

Czas trwania poszczególnych etapów produkcji filmowej zależy od przyjętej koncepcji. Pierwszy etap, czyli preprodukcja, to okres wytężonych przygotowań, na które składa się m.in. opracowanie scenariuszy, castingi, znalezienie lokacji, skompletowanie ekipy filmowej oraz odpowiedniego sprzętu. Trwa on zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. Podczas samej produkcji musimy być maksymalnie zorganizowani, a każdy członek ekipy musi znać swoje zadania. Pracujemy według ustalonego wcześniej planu. Ta część produkcji filmowej trwa zazwyczaj od 2 do 10 dni. Ostatni etap, to postprodukcja obejmująca montaż gotowego filmu, korekcję barwną oraz udźwiękowienie. To często najdłuższa faza produkcji. Przeważnie trwa ona od 7 do 21 dni.

8# ILE KOSZTUJE REALIZACJA PRODUKCJI FILMOWEJ?

Wycena filmu jest procesem indywidualnym i unikalnym dla każdego projektu. Dopiero znając wymagania Klienta, jesteśmy w stanie podać przybliżony koszt realizacji filmu. Na wycenę bowiem wpływ ma:

 • Przygotowanie scenariusza – Ten etap jest jednym z najprostszych w kontekście wyceny. Są tu tylko dwa możliwe warianty. Możesz dostarczyć nam swój scenariusz lub zlecić jego stworzenie.
 • Lokacje i ilość dni zdjęciowych – Ilość dni zdjęciowych i miejsce ich realizacji ma ogromny wpływ na cenę całej produkcji. Jeśli nagrywamy w kilku miejscach, w mieście położonym daleko od naszej siedziby lub poza granicami kraju, należy doliczyć koszty transportu i zakwaterowania ekipy Ważne jest, aby w odpowiedni sposób rozplanować produkcję, bowiem każdy dodatkowy dzień zdjęciowy wpływa na ostateczną cenę.
 • Ekipa i sprzęt – Twój film, aby się wyróżnić potrzebuje szerokiej gamy narzędzi i profesjonalnego sprzętu filmowego obsługiwanego przez wykwalifikowanych ludzi. Jeden gorszy element może zniweczyć całe przedsięwzięcie, dlatego dobrze jest zadbać o profesjonalistów oraz najwyższej jakości sprzęt. Nakład sprzętu i ludzi jest uwarunkowany oczekiwaniami Klienta wobec filmu. Im większa produkcja, tym więcej członków ekipy realizującej nagrania.
 • Aktorzy i statyści – Decyzja o wykorzystaniu zawodowych aktorów wiąże się z kolejnym kosztem. Proces castingowy. Wyżywienie i akomodacja aktorów. Znacząco zwiększa koszta realizacji filmu. Nie ma jednak problemu, abyśmy wybrali ich sami, pozostawiając Klientowi jedynie ostateczną akceptację wybranych osób. Doświadczeni aktorzy mają wyższe gaże niż statyści, ale dzięki ich pracy produkcja przebiega sprawniej i trwa krócej, co znacząco przyczynia się do redukcji ostatecznych kosztów.
 • Rekwizyty i dodatki – Rzeczy! Mogłoby się wydawać, że są błahostką. Jednak nie możemy zapomnieć o nich i pominąć ich na etapie preprodukcji. Każda produkcja wymaga nakładów finansowych na scenografię, charakteryzację, rekwizyty. Jeśli chcesz, by wszystko wyglądało należycie i było na najwyższym poziomie zainwestuj w BANG. Zadbamy o najdrobniejsze szczegóły.
 • Postprodukcja – Postprodukcja rozpoczyna się od selekcji materiału video, która często trwa kilka godzin, a przy dużych projektach nawet kilka dni. Następnie mamy: montaż, korekcję barwną, koloryzację wideo, sound design, napisy, lektoring, eksport projektu do odpowiedniego formatu plików. Wszystko zajmuje sporo czasu. Dodatkowe elementy jakie chcesz wprowadzić na tym etapie rozliczamy często w systemie naliczania roboczogodzin.

9# JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z ZAINWESTOWANIA W WASZĄ REALIZACJĘ FILMOWĄ?

Jeżeli chciałbyś zwiększyć świadomość swojej marki, produktu lub usługi musisz stać się obecny w naturalnym środowisku swoich klientów. Niezbędne do tego są kanały promocji, takie jak własna strona internetowa, media społecznościowe czy zewnętrzne portale. Jednakże, by stać się rozpoznawalnym w sieci potrzebujesz nie tylko miejsca, ale też nośnika. Jest nim właśnie film promocyjny. Nakłady poniesione na jego realizację zwracają się z nawiązką. Inwestując w nasz produkt jakim jest film wideo otrzymujesz znacznie większe zyski. Dobry film promocyjny może ściągać klientów na Twoją stronę internetową lub bezpośrednio do Twojego biura nawet przez kilka lat. Twoja marka wyprzedzi konkurencję, przez co zwiększysz swoją sprzedaż i zostaniesz zapamiętany na dłużej. Wykorzystaj zatem nasze doświadczenie, a my chętnie doradzimy Tobie możliwie najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

10# CZY ZREALIZUJĄ PAŃSTWO MAKING OF Z PLANU FILMOWEGO?

Chętnie realizujemy making of z naszych produkcji filmowych. Uważamy, że przy odrobinie wysiłku łatwo stworzyć ciekawy projekt pokazujący kulisy powstawania. Stanowi on świetną pamiątkę zarówno dla Klientów, jak i dla nas samych. Co ważniejsze, sprawnie zrealizowany film typu behind-the-scenes można wykorzystać do promocji finalnego spotu reklamowego.